Трудове навчання

ПРИСТОСУВАННЯ ДЛЯ СВЕРДЛІННЯ НА СВЕРДЛИЛЬНОМУ ВЕРСТАТІ

Зображення
Стіл вертикального свердлувального верстата або плиту із стійкою для електродриля можна оснастити універсальним пристосуванням, яке складається з підставки-основи і змінних опор, що вставляються в нього.
Підставку-основу 1 виготовляють з деревини твердих порід або з металу. У ній свердлять ряд отворів, розташовуючи їх на одній осьовій лінії. Підставку встановлюють на робочий стіл, виставляючи її по відношенню до свердла, встановленого на стінці, і кріплять болтами з гайками.
З такого ж матеріалу, що і підставка, виточують декілька грибків-оправок, які необхідні для обробки деталей різної форми. Посадочний діаметр циліндричної установочної частини грибка повинен бути виконаний з ковзаючою посадкою по відношенню до діаметру отвору в підставці.
Якщо в майстерні немає токарного верстата, то для виготовлення грибка-оправки можна використовувати болт, у якого спилюють різьбову частину. В цьому випадку головка оправки матиме не циліндричну, а шестигранну форму. Посадочний отвір в підставці свердлять за фактичним розміром діаметру болта.
Наприклад, при свердлінні плоских деталей в основу 1 встановлюють грибок 2 з плоскою робочою поверхнею і палець 3, який виконує функцію упору.
Для деталей, що мають циліндричну форму, в яких потрібно свердлити отвір, роблять грибок-оправку 4, в якому вибирають V-подібний паз в робочій зоні.
Для деталей, в яких свердлять отвори в кромці, роблять грибок 5 з прямокутним пазом. Для деталей, що мають форму скоби, використовують оправки 6 або 7. Насадки на оправки встановлюють за допомогою гвинтів з потайною головкою. Щоб набір грибків-оправок був більш універсальним, в оправках 4 і 5 можна вибрати хрестоподібні пази.
Деталь з сферичною (кулька) формою можна просвердлити, встановивши її на оправку у вигляді втулки 8, а для свердління втулок або валів в підставку-основу встановлюють звичайний трикулачковий патрон 9.
Такий комплект пристосувань значно спрощує кріплення деталей, даючи помітний виграш в часі при їх обробці.
Комплект є цікавим об’єктом виготовлення у 8 класі. Для невеликого класу може бути спільний проект. У ході проектування можна вдосконалити набір розширивши кількість оправок. Розміри учні встановлюють свої, які можуть бути прив’язані до наявних в майстерні заготовок.
Під час виготовлення учні виконують токарні та фрезерні роботи, слюсарну обробку.

Універсальна підставка:
1 - підставка-основа; 2 - оправка-столик; 3 - упор; 4 - оправка з V-образним пазом; 5 - оправка з прямокутним пазом; 6,7- оправки з насадками; 8 - втулка; 9 - патрон.
Зображення
За матеріалами журналу «Делаем сами» №6, 2008, С. 27.

Додати новий коментар

  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теги HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image without spaces, also respect upper and lower case.
Загрузка ...